פירוק שותפות וסכסוכי שותפים

 טיפים לפירוק שותפות עסקית או:

המלכודות בסכסוכי שותפים ואיך להימנע מהם

מדריך קצר עם 5 עצות שימושיות, מבוססות מקרים שקרו באמת, שיעזרו לך לשמור על עצמך, כך שלא תמצא  את עצמך יום אחד בחוץ אחרי שלקחו לך את העסק מתחת לאף. ואם כבר נקלעת לסכסוך- איך להגן על זכויותיך.

 

  1. תגובה מהירה– איציק בעל מכבסה מבוססת בצפון ת”א ביחד עם שותף. השותף מאוד דומיננטי והוא למעשה מנהל את העסק. יום אחד הסתכסכו, השותף הודיע לאיציק שעליו לעזוב ולהעביר לו את חלקו ללא כל תמורה חוץ מויתור על “חובות” העסק (התחייבויות שממילא משולמות מתוך ההכנסות). אם לא- איים השותף שהוא “לוקח את כל הלקוחות, ספקים, מידע, מוניטין ומערכת הנה”ח ופותח מכבסה ממול”. מכתב התראה חריף בו הודענו לשותף, שתוך 7 ימים תוגש תביעה לפירוק שותפות לבית משפט ובקשה למינוי מנהל מיוחד חיצוני לעסק שיקח שליטה ויזיז אותו הצידה, הוריד את השותף מהר מהעץ. במקום צעדים חד צדדיים הוא הגיע לשולחן המשא ומתן, הסכים להליך גישור ובתוך כחודש ימים נחתם הסכם פירוק שותפות עסקית. במסגרת ההסכם לפירוק שותפות, קנה השותף את חלקו של איציק בסכום של מאות אלפי שקלים וגם שחרר אותו מהתחיבויות העסק.

הטיפ: פעולה נחושה ומהירה יוצרת דינמיקה, שמביאה את הצדדים לשולחן המשא ומתן. הלקח: כשיש הסכם שותפות עם מנגנון לפירוק שותפות כגון במבי, מכירה לצד ג’, בוררות, בכלל לא מגיעים למצב ששותף אחד מנצל את כוחו. ועוד עצת זהב: לעולם לא להשאיר את השותף שליט על הידע והמספרים. תמיד להיות מעורב, גם אם אתה סומך עליו.

  1. תפסת מרובה לא תפסת– ניר הוא יזם טכנולוגי שהתחבר למשקיע והתחיל איתו שיתוף פעולה, שהתפוצץ אחרי מספר חודשים. ההסכם קבע כי תוקם חברה משותפת והמשקיע הפר את ההסכם, כי המיזם כולל הכספים נוהלו בחברה שלו ולא בחברה משותפת. למרות זאת, התביעה שהגיש ניר לפירוק שותפות, כולל חיוב המשקיע ברכישת חלקו של ניר בשותפות- נדחתה תוך שניר עוד שילם הוצאות משפט. הסיבה: בית המשפט קבע כי כלל לא היו יחסי שותפות בין הצדדים. היזם בתביעה הלך “על כל הקופה” והגיש תביעה שאפתנית מאוד: טען שהתקיימו יחסי שותפות , בקש לפרק את השותפות, למנות מומחה ולבצע מכירה כפויה כך שהמשקיע יקנה את זכויותיו במיזם אלא שהוא לא לקח בחשבון שביהמ”ש יקבע שכלל לא היתה שותפות, כי לא התקיימו הסממנים ליחסי שותפות.

העצה: לפני שמגישים תביעה לפירוק שותפות, חובה לבחון האם בכלל התקיימו יחסי שותפות.  זה א’-ב’ אם רוצים לפרק שותפות. במקום לטפס על עץ גבוה של תביעה לפירוק שותפות עסקית, לפעמים עדיף ולהגיש תביעה “צנועה” יותר, בעילה חוזית, לטעון להפרה חוזית ולתבוע פיצויים כספיים, כפי שביהמ”ש רמז שהיה מקום לעשות מלכתחילה.

  1. כח הוא בומרנג– שירלי היא שותפה בעסק לכלי בית ומתנות בפרבר בשרון. מיטב נשות האזור נהנות להוציא את כספן בעסק ושירלי והשותפה מרוויחות היטב. כשנקלעו לסכסוך, השותפה הציעה לקנות את חלקה ולהיפרד. הבעיה: הסכום שהציעה השותפה נמוך מאוד 150,000 ₪ בעוד לשירלי יש כבר קונה שמציע לה 400,000 ₪. השותפה לא מוכנה להכניס את הקונה כשותף, לא לשלם את הסכום שהוא מוכן לשלם וגם לא למכור את חלקה לשירלי. בקיצור מבוי סתום. העסק מתדרדר, שירלי חסרת אנרגיות ומצב רוח על הפנים.  כששירלי הגיעה אלינו, בצענו פעולה שמטרתה לשבור את הקפאון בעסק- הודענו לבנק שאין לאשר כל פעולה בחשבון השותפות בגלל סכסוך השותפים וכי אנחנו בדרך להגשת תביעה לפירוק שותפות עסקית. הבנק עצר כל פעילות בחשבון, כולל משיכות, השותפה הבינה שהיא מפסידה את העסק והסכימה לשלם לשירלי את הסכום שהיא רצתה ועוד לשחרר אותה מהתחייבויות לספקים, בנק, חברת אשראי ושכירות. כעבור שלושה שבועות נחתם הסכם פירוק שותפות.

העצה: גם כשהכל נראה אבוד יש מה לעשות. לזכור שכמו בג’ודו- אפשר להשתמש בכח שמפעיל היריב- נגדו. במקרה והשותף הוא הצד החזק יש לו מה להפסיד. יצירת מבוי סתום, וחוסר יכולת למשוך כספים, גרמה לשותפה להיענות לדרישותיה של שירלי רק על מנת להיפרד ממנה.

  1. הפוך על הפוך– דוד שותף למעלה מ-20 שנה בעסק לחשמלאות בנין, הוא זה שמתרוצץ בשטח ועושה את העבודה הפיזית בעוד השותף מתעסק בניהול ובכספים. כשדוד נפצע עת נפל מגובה בעת העבודה, החליט השותף שלא רק שהוא לא מעביר לדוד את חלקו בהכנסות אלא שהוא מנצל את המצב לטובתו- השותף כפה על דוד שימכור לו את חלקו בעסק במחיר מצחיק. הכל כשדוד שוכב פצוע ולא ישן בגלל החשש מאיפה יפרנס את משפחתו. רגע לפני שהגיע לפת לחם פנה דוד אלינו. בפעולה מהירה שלחנו מכתב לבנק, הודענו לו שיעצור תשלומים: ספקים, רשויות מס, שיקים ,משיכות הכל, שאחרת נראה בבנק אחראי לכל סכום שיימשך ללא הסכמתו של דוד. בבת אחת שיתקנו את העסק והשותף הבין שהוא צריך את דוד ולא יכול לכפות עליו צעדים חד צדדיים. הבאנו את השותף למצב שבו הוא מסכים לקנות את חלקו של דוד במחיר הוגן, כפי שיקבע רואה חשבון חיצוני על פי הערכת שווי אוביקטיבית ומקצועית.

העצה :אסטרטגיה הפוכה- לזכור שהצד החלש הוא בעת סכסוך הרבה פעמים הצד החזק. הוא יכול ליצור מאזן אימה ולנקוט באמצעים כך שבצד החזק יבין, שיש לו הרבה להפסיד.

  1. מעצמה גרעינית– אבי בעלים ביחד עם שותף בעסק מצליח של פיצוציה גדולה. ממש “מעצמה גרעינית”. בשלב מסוים הגיע השכירות של העסק לסוף התקופה והמשכיר הודיע להם, שאבי לא בא לו טוב ואם הוא נשאר, אז הוא לא מחדש את השכירות והעסק נסגר. כדי לא לפגוע בעסק, הגיעו אבי והשותף להסכמה על פירוק שותפות- השותף יקנה את חלקו של אבי בסכום של 400,000 ₪ ואבי ילך לדרכו. רגע לפני שהגיעו לחתום על הסכם פירוק שותפות עסקית, החליט השותף, אולי כעשית שריר במשא ומתן, שהוא מוכן לשלם רק 300,000 ₪. הנחינו את אבי לא להתרגש, להודיע לשותף שמבחינתו יש הסכם אחד, בסכום של 400,000 ₪ ואם לא- אז הוא, אבי, נשאר בעסק ולא זז משם. במצב זה השכירות לא מתחדשת, העסק נסגר והשותף שראה את עצמו , כבעלים בלעדי, צריך לסגור את העסק לחפש מקום חדש , ביחד עם אבי שתקוע לו כמו עצם בגרון. כעבור כמה ימים הודיע השותף לאבי שהוא מסכים לשלם את הסכום המקורי 400,000 ₪.

הטיפ: לא להתרגש, לזכור שביחסי שותפות הצד שרוצה להיפרד ולהישאר עם העסק, שווה לו לשלם הרבה ולכן במשא ומתן הוא יהיה בעמדה פחות נוחה. פעולה נכונה שיודעת לנצל את הלחץ הנכון, שווה הרבה כסף וחוסכת הרבה כאב לב ועוגמת נפש.

מוזמנים ליצור עימנו קשר

תפישת עולמי המקצועית מושתתת על ראיה ארוכת טווח, בבחינת “סוף מעשה במחשבה תחילה”. אין תיק דומה למשנהו, כל אחד הוא עולם ומלואו- ואני לא שוכח זאת לרגע.

שילוב של עומק משפטי ויצירתיות עם הסתכלות רחבה ומתמדת “מבלי להוריד את העיניים מהמטרה”, הם שמעניקים ללקוחותי יתרון “בלתי הוגן” על פני יריביהם.

מלאו את הטופס ונחזור בהקדם